1. Rodzaje w zależności od grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie.
Każda gaśnica oznaczona jest jednym lub kilkoma symbolami podanymi poniżej, w ten sposób dokonując zakupu możemy wybrać rodzaj gaśnicy odpowiedni do gaszenia pożarów znanych nam materiałów palnych znajdujących się w obiekcie.
A - materiały stałe, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli
B - ciecze i materiały stałe topiące się
C - gazy
D - metale
F - tłuszcze i oleje w urządzeniach kuchennych
Podstawa prawna: §32 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719).
2. Ilość i wielkość.
Jedna jednostka masy środka gaśniczego czyli 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach przypada, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:
a) na każde 100m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym
b) na każde 300m2 powierzchni strefy pożarowej nie wymienionej powyżej, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.
Podstawa prawna: §32 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719).
3. Rozmieszczenie.
Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:
a) w miejscach łatwo dostepnych i widocznych, a w szczególności:
b) w miejscach nienarazonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (grzejniki, piece)
c) w obiektach wielokondygnacyjnych - w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejace warunki.
Ponadto przy rozmieszczaniu gaśnic musza być spełnione następujące warunki:
a) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być wieksza niż 30m
b) do gaśnicy powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1m.
Podstawa prawna: §32 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719).
4. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne.
Gaśnce przenośne i przewoźne powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach, dokumentacji techniczno - ruchowej oraz instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producenta w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Podstawa prawna: §3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719).